W dniach 18 – 19 sierpnia 1920 roku w czasie wojny obronnej z Rosją Radziecką Jazda Ochotnicza mjr Feliksa Jaworskiego stanęła na drodze pobitej i wycofującej się armii bolszewickiej. Dziś niewiele osób o tym pamięta, dlatego 22 Drużyna Harcerska AZYMUTY im.Tadeusza Zawadzkiego pseudonim ZOŚKA postanowiła przypomnieć innym w ramach Programu Rozwoju Odkrywców tą ważną dla Polski bitwę.
W czasie swoich działań najpierw staraliśmy się poznać historię bitwy pod Skrzeszewem m.in. przeszukując bibliotekę szkolną, rozmawiając z nauczyciel historii. Przygotowaliśmy część artystyczną na 11 listopada przypominającą o wydarzeniach spod Skrzeszewa. Założyliśmy kesze. W działania włączona była cała drużyna.
W trakcie przygotowań chcieliśmy nabyć wiedzę historyczną w zakresie bitwy warszawskiej z 1920 roku oraz bitwy pod Skrzeszewem. Uczestniczyliśmy w rekonstrukcji bitwy pod Piątnicą, gdzie mogliśmy przyjrzeć się strojom z tamtych czasów. Pytaliśmy dziadków, rodziców o ich wiedzę na temat bitwy pod Skrzeszewem. Szukaliśmy informacji w internecie i bibliotece. Mieliśmy spotkanie z nauczycielką historii, która opowiedziała nam o wydarzeniach z 1920 roku.
- Przygotowaliśmy część artystyczną na szkolne obchody 11 listopada na temat bitwy pod Skrzeszewem.
- Uprzątnęliśmy zapomniany cmentarz w Wirowie, na którym spoczywa syn właścicielki Wirowa, który zginął w bitwie pod Skrzeszewem i Frankopolem. Po nagłośnieniu naszych porządków na cmentarzu w lokalnych mediach – na nagrobku pojawiła się nowa tabliczka informująca o walczącym w bitwie.
- Założyliśmy kesze: na dawnym Cmentarzu w Wirowie, na rozdrożu dróg gdzie stoi pomnik ku pamięci poległych w bitwie pod Skrzeszewem, oraz na cmentarzu w Skrzeszewie gdzie jest pomnik ku pamięci walczących tam Ułanów. Kesze już są odnajdywane J
- Poszerzyliśmy swoją wiedzą o wydarzeniach z 1920 roku.
Link do naszego reportażu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz