sobota, 31 sierpnia 2019

KESZE w wykonaniu Błyskawic i przybocznych

30 i 31 sierpnia Magda, Marta (którą serdecznie witamy w gronie 22DH), Kamila, Oliwia z weterankami keszowania: przyboczną drużyny Anetą, przyboczną zuchową Martyną spędziły na wyjeździe keszowym.



























Wszyscy przemierzali łąki, pola, lasy, bunkry w poszukiwaniu miejsc ciekawych historycznie oraz znajdujących się przy nich keszy!









Dziewczyny nie ominęły na swojej trasie Andrzejewa i pięknego muralu, powstałego ku pamięci 18 dywizji piechoty ziemi łomżyńskiej — tak zwanej „Żelaznej", która w 1939 r. wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew" i stanowiła trzon tego związku operacyjnego.


Były w bunkrach w Szulborzu, spróbowały oranżady rodem z "PRL-U". W Andrzejewie były też przy dzwonie i tablicy poświęconej kardynałowi Wyszyńskiemu, który wychował się w Andrzejewie. 
 Wieczór dziewczyny spędzają nad Narwią na rowerkach i kajakach! 







Kiedy zapadł zmrok - zapłonęło ognisko.




Wizna to ważne historycznie miejsce na mapie Polski. To tu rozegrała się w dniach 7–10 września 1939 roku bitwa. Bitwę tę określa się mianem Polskich Termopil. Pomimo dużej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem Władysława Raginisa a siłami niemieckimi stała się bohaterskim, a mało znanym epizodem II Wojny Światowej. Nasze harcerki poznając historię tego miejsca mogły podziwiać piękne murale. 
 


Były też przy ruinach schronu na wzgórzu pod wsią Góra Strękowa i tablicy poświęconej pamięci kpt. Raginisa, gdzie w przededniu 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zapaliły znicze.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz